Khat Diwani Ajhalawani/Amr BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM Vav harfi somutlaşmış bir ruhtur Zeki Ali el-Haşimi Hat… 153

Silahkan download gambar kaligrafi di blog ini dengan cara klik kanan, lalu pilih save gambar.

Bila anda menggunakan smartphone, silahkan tekan lama pada gambar, lalu pilih save gambar.

Selamat melanjutkan kegiatan anda berselancar di internet unk mencari gambar kaligrafi, jual beli online, mencari info peluang usaha, mencari baju batik, jual beli baju hamil dll

Hattat Zeki الخطاط زكي الهاشمي in thuluth and naskh BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM
Vav harfi somutlaşmış bir ruhtur
Zeki Ali el-Haşimi
Hat… 153

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM
Vav harfi somutlaşmış bir ruhtur
Zeki Ali el-Haşimi
Hat sanatında araştırmacı
Harfler geçmişte olduğu gibi, halen de halklar arasında iletişim dili olarak varlığını sürdürmektedir. Harfler milletler nezdinde, medeniyeti kültürü ve dili ifade etmektedir. Milletler bu harfleri kelimeler yoluyla aktif bir şekilde kullanagelmişlerdir. Uzman bilim adamları harflerin önemli sırlarını açıklamaya gayret etmişlerdir. İster birleşme anlamında bir harfin benzeri başka bir harf ile birlikte anlamlı söylem ve tanıtmada dilsel anlamı olan ve gerçekliği olan bir kelime oluşturmak için olsun, ya da hat ve estetik oranlar yönünden her harfin diğer harflerden ayırt edici karakteristik harf yönünden olsun, bunun yanı sıra tasavvufi etkileri ve anlamları olan manevi ritimler yoluyla harfin doğuş şekli yönünden, öyle ki hattat bu kutsal yöntemle derin harf mistisizmiyle ilgili sağlıklı bir düşünceye sahip olmak, derinliklerini anlatan ve manevi boyutunu çizecek bir eli olması için toplum ve insanlardan kendini izole etme yoluyla harfin derin anlamına ulaşmaya çalışmıştır.
Geçmişte bilim adamları harflerin bu gizemlerini araştırmaya koyuldular, ve bunun için tüm vakitlerini ayırdılar, sonunda bir kısım gizemlerini kavrayabildiler, ancak yine de bu sadece bir araştırma bilgisi olarak kaldı ve hattatın ulaştığı manevi boyutuna ulaşamadılar. Zira hattat onların önemle ulaşmaya çalıştığının aksine başka bir yönden harfle birlikte yaşamaya çalışıyorlar ve bizim için bu kurallardan bir kaçını icat etmeyi başardılar.
O da her harfin sadece kendisine mahsus bir anlamı vardır ve bu anlam kendisinden anlaşılır. Bu anlam bir harfin başka harflerle birlikte olması bağlamında etkileyici olmaktadır.
Kur’an-ı Kerim harfleri arasında birliktelik ve uyum bulunmaktadır. Tüm harfler diğerleriyle anlamlı bir kelimede buluşmazlar, bilakis kelime oluşturmada bazı harfler kendisiyle birlikte başkasını kabul etmezler ظ ve ذ gibi , her bir harf için diğer harflerden farklı olarak nitelikler ve anlamlar vardır.
Harfi şerifler için bir arada bulunma ve bulunmama gibi özellikler bulunmaktadır.
Dolayısıyla bazı hattatlar Harfleri ilgilendiren bu önemli noktaları bir takım

judul artikel ini : BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM
Vav harfi somutlaşmış bir ruhtur
Zeki Ali el-Haşimi
Hat… ,

di http://instagram.com/p/4PIUMhQcyE ,

ukuran gambar 612 , x 612 ,

di posting pada 2015-06-22 23:26:22 ,

dan di sukai sebanyak 153 kali,

tag : .

Sumber: http://instagram.com/p/4PIUMhQcyE

2 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *