Donwload Photo 1860 yılında İstanbul’da doğdu. İlk tahsilini ve hafızlığını tamamladıktan sonra…- Zembil Sanat

[ad_1]

1860 yılında İstanbul’da doğdu. İlk tahsilini ve hafızlığını tamamladıktan sonra Kur’an ilimlerini Kasapzâde Mehmed ve Hâfız Râşid Efendilerden öğrendi.

Sülüs-nesih ve rikâ’ yazılarını devrin büyük üstadı Şevki Efendi’den meşk etti ve hocasının önde gelen talebelerinden biri oldu.

Evi, eşyası, yazıları, Aksaray’daki fırın ve bakkal dükkânı yanınca büyük bir maddî sıkıntı içine girdi. Beyazıt’taki Kâğıtçılar Çarşısı’nda hattatlık yaparak hayatını kazanmaya çalıştı. 5 Şubat 1915’te vefat etti ve Maçka Kabristanı’na defnedildi.

Aynı zamanda ressam olduğu için istifli, özellikle müsennâ yazılarda çok başarılı bir sanatkârdı. Gubârî denilen çok ince yazıları tezyînî motif gibi kullanarak yazdığı büyük boydaki hilye-i şerif levhalarından birisi Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi’ndedir.

Allah rahmet ve mağfiret eylesin.

#mehmedfehmiefendi #islamiccalligraphy #zembilsanat #islamsanatı #arts #instaartist #hattat #islamic_art #artsy #üsküdar #artist #sanat #kültür #medeniyet #hüsnihat #hatsanatı #instaart #sülüs #nesih #muhakkak #talik #reyhani #art🎨 #artwork #ottoman #kuran #quran
#خطا ط
#ثلث
#خط العربى

[ad_2]
Sumber:
Source