Donwload Photo 1880 yılında İstanbul’un Tophane semtinde doğdu. Babası Hırka-i Şerif Camii Hati…- Zembil Sanat

[ad_1]

1880 yılında İstanbul’un Tophane semtinde doğdu. Babası Hırka-i Şerif Camii Hatibi Eyüp Sabri Efendi’dir. İlkokuldan sonra Çukurcumalı Kadri Efendi’den aklâm-ı sitteyi meşk etmeye başladı. Daha sonraları Aziz Efendi’den nesta‘lik ve sülüs, Kâmil Akdik’ten sülüs ve dîvânî yazıları öğrendi.

Sâmi Efendi’den nesta‘lik ve celîsini, sülüs celîsini tekrar meşk ederek nesta‘lik yazıdan 1907’de icâzet aldı. Celî yazıda Sâmi Efendi seviyesinde eserler yazmıştır.

1899’da babasının vefat etmesi üzerine Hırka-i Şerif Camii hatipliğine getirildi ve ölümüne kadar bu görevi sürdürdü. Hatip Ömer olarak da tanınan ustamızın yazıları İstanbul’daki Ayazma, Hırka-ı Şerif ve Kısıklı Camiilerinde, Sultan Reşat Türbesi’nde ve daha birçok mimarî eserde görülmektedir. Kabri Eyüp’te Gümüşsuyu Kabristanı’ndadır.
Allah rahmet ve mağfiret eylesin.

#islamiccalligraphy #islamsanatı #art #arts #instaartist #hattat #islamic_art #artsy #artist #sanat #kültür #hüsnihat #hatsanatı #instaart #instaartist #instagood #sülüs #nesih #muhakkak #talik #reyhani #tevki #art🎨 #artwork #خطا ط #ثلث#خط العربى #ottoman #kuran #quran #ömervasfiefendi

[ad_2]
Sumber:
Source