Donwload Photo 1895 yılında Antalya’nın Elmalı ilçesinde doğdu. Aslen Burdur’un Gölhisar ilçesi…- Zembil Sanat

Silahkan download gambar kaligrafi di blog ini dengan cara klik kanan, lalu pilih save gambar.

Bila anda menggunakan smartphone, silahkan tekan lama pada gambar, lalu pilih save gambar.

Selamat melanjutkan kegiatan anda berselancar di internet unk mencari gambar kaligrafi, jual beli online, mencari info peluang usaha, mencari baju batik, jual beli baju hamil dll
Donwload Photo 1895 yılında Antalya’nın Elmalı ilçesinde doğdu. Aslen Burdur’un Gölhisar ilçesi...- Zembil Sanat 1

1895 yılında Antalya’nın Elmalı ilçesinde doğdu. Aslen Burdur’un Gölhisar ilçesine bağlı Yazır köyünden Hoca Nûman Efendi’nin oğlu ve müfessir Elmalılı Muhammed Hamdi Efendi’nin kardeşidir. 

Ağabeyinden ve daha pek çok âlimden İslâmî ilimlere dair dersler aldıktan sonra Medresetü’l-Mütehassısîn Kelâm Şubesi’ne kaydoldu ve 1924’te mezun oldu. Elmalılı Hamdi Efendi’nin “Biraderimin ilme kabiliyeti benden fazladır lâkin hoca eline düşemedi” dediği nakledilmektedir.

Mahmud Bedreddin Yazır, gençliğinde hüsn-i hatta ilgi duymuş ve önce ağabeyi Elmalılı Hamdi Efendi’den, daha sonra Bakkal Ârif Efendi’nin oğlu Râkım Bey’den sülüs ve nesih dersleri almıştır. Ömer Vasfi, Aziz Rifâî ve Mehmet Hulûsi gibi ustalarla da meşklerine devam etmiştir.

İstanbul Fatih’te İskender Paşa, Ankara’da Bahçelievler ve Kağnıpazarı Camiilerinde eserlerini gördüğümüz Mahmud Yazır Bey, araştırma yazıları ve kitaplarıyla medeniyetimize çok büyük katkılar sağlamış bir isimdir.

İslâm-Türk Ansiklopedisi ve İslâmın Nuru gibi yayınlardaki makaleleri; Eski Yazıları Okuma Anahtarı, Siyâkat Yazısı ve üç ciltlik Medeniyet Âleminde Yazı ve İslâm Medeniyetinde Kalem Güzeli isimli kitapları, hüsn-i hat sanatının unutturulmaya çalıştığı o yıllarda yeni nesillerin bu sanatı tanımasına ve sevmesine vesile olmuştur.

Ağabeyi Elmalılı Hamdi Efendi’nin Hak Dini Kur’an Dili isimli büyük tefsirinin mushaf metni de nesih hattıyla Mahmud Bedreddin Yazır’ın kaleminden çıkmıştır. Allah rahmet ve mağfiret eylesin. Bir ömür boyu canla başla verdiği bu hizmetleri kabul eylesin.

#islamiccalligraphy #islamsanatı #art #arts #instaartist #hattat #islamic_art #artsy #üsküdar #artist #sanat #kültür #medeniyet #hüsnihat #hatsanatı #instaart #instagram #instaartist #instagood #sülüs #reyhani #tevki #art🎨 #artwork #ottoman #kuran #quran #mahmudbedreddinyazır
#خطا ط
#ثلث
#خط العربى


Sumber:
Source

11 comments

  1. Allah rahmet eylesin. Allah razı olsun kalem güzeli gibi bir eser bırakmış.Hat talebelerinin baş ucu kitabı olmuştur. Sizin sayenizde ruhuna bir fatiha okumak nasip oldu teşekkürler @zembilsanat

  2. Bazı nasipli ailelerde, birden fazla kişi, ilim ve sanatta bir ağacın yaprakları gibi yeşerdikçe yeşeriyor. İmrenilecek hayatlar gerçekten. Allah rahmet eylesin muhterem Yazır’lara. 🌻

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *