Donwload Photo 1913 yılında Bolu’da dünyaya geldi. Hattat, müzehhip ve mücellid Hâfız Tevfik Ef…- Zembil Sanat

[ad_1]

1913 yılında Bolu’da dünyaya geldi. Hattat, müzehhip ve mücellid Hâfız Tevfik Efendi’nin oğludur.

İstanbul Erkek Öğretmen Okulu’ndan mezun olunca 1933’te Bolu’nun Berk köyünde bir yıl ilkokul öğretmenliği yaptı. Daha sonra Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü’ne kaydoldu ve 1936’da mezun oldu.

Ayrıca Güzel Sanatlar Akademisi (bugün Mimar Sinan Üniversitesi) Türk Süsleme Sanatları Bölümü’nde Reîsülhattâtîn Kâmil Akdik’ten hüsn-i hat ve Necmettin Okyay’dan klasik Türk ciltçiliği dersleri aldı.

1938’den 1943’e kadar Almanya’da ihtisas eğitimi aldı ve yurda döndü. 1944’te Güzel Sanatlar Akademisi’nde öğretim üyesi oldu. 1951’de bugün Çemberlitaş’ta bulunan Barın Cilt ve Yazı Atölyesi’ni, ayrıca 1955’te akademi bünyesinde Dekoratif Sanatlar Bölümü’ne bağlı olarak bir yazı ve cilt atölyesi kurdu.

Milletlerarası Hamburg Kitap Sergisi’nde “Olimpiyat” adlı kitabı ile cilt dalında birincilik ödülünü, Milletlerarası Brüksel Sergisi’nde “Fâtih Divanı” kitap cildiyle yine birincilik ödülünü, Kültür Bakanlığı’nın şükran ödülünü, “Ya Rahîm” adlı hat tasarımıyla da Türkiye İş Bankası’nın büyük ödülünü almıştır.

Çemberlitaş’taki atölyesinde kendi eserleriyle birlikte meşhur hattatlarımıza ait büyük bir koleksiyonu sürekli olarak sergilenmektedir. Allah rahmet ve mağfiret eylesin.

#islamiccalligraphy #zembilsanat #islamsanatı #arts #instaartist #hattat #islamic_art #artsy #üsküdar #artist #sanat #kültür #medeniyet #hüsnihat #hatsanatı #instaart #instagood #sülüs #nesih #eminbarın #art🎨 #artwork #ottoman #kuran #quran
#خطا ط
#ثلث
#خط العربى

[ad_2]
Sumber:
Source