Donwload Photo Bakkal Ârif Efendi o zamanlar kırk yaşlarında bir hattattır. Hüsn-i hat sanatınd…- Zembil Sanat

[ad_1]

Bakkal Ârif Efendi o zamanlar kırk yaşlarında bir hattattır. Hüsn-i hat sanatında ilerlemeyi çok istediği için Mehmed Şevki Efendi’nin derslerine katılmayı arzu eder. Birkaç yazısını da alarak üstadın yanına gider. Sohbet esnasında hattat olduğunu öğrendiği Ârif Efendi’nin yazılarını inceleyen Şevki Efendi, “Güzel ama bunu ileri götürmemiz lazım” der.

Zaten bu anı bekleyen Bakkal Ârif, “Çoktan beridir size talebe olmak arzusundaydım ama on talebeden başkasına ders göstermediğinizi ve birine icazet vermedikçe yenisini kabul etmediğinizi duyduğum için cesaret edemedim.” cevabını verir.

Bu muhabbet ve saygı karşısında duygulanan Şevki Efendi de heyecanla “Aman efendim, o sizin gibiler için değil!” diyerek onu öğrenciliğe kabul eder. Böylece yıllar sonra Bakkal Ârif Efendi, Mehmed Şevki Efendi’nin önde gelen talebelerinden biri olacaktır.

#şevkiefendi #bakkalarifefendi #islamiccalligraphy #zembilsanat #islamsanatı #arts #instaartist #hattat #islamic_art #artsy #üsküdar #artist #sanat #kültür #medeniyet #hüsnihat #hatsanatı #instaart #sülüs #nesih #muhakkak #talik #art🎨 #artwork #ottoman #kuran #quran
#خطا ط
#ثلث
#خط العربى

[ad_2]
Sumber:
Source