Donwload Photo Hüsn-i hat sanatında kâğıtlar, ham haliyle kullanılamaz. Önce nişasta, sonra yum…- Zembil Sanat

Silahkan download gambar kaligrafi di blog ini dengan cara klik kanan, lalu pilih save gambar.

Bila anda menggunakan smartphone, silahkan tekan lama pada gambar, lalu pilih save gambar.

Selamat melanjutkan kegiatan anda berselancar di internet unk mencari gambar kaligrafi, jual beli online, mencari info peluang usaha, mencari baju batik, jual beli baju hamil dll
Donwload Photo Hüsn-i hat sanatında kâğıtlar, ham haliyle kullanılamaz. Önce nişasta, sonra yum...- Zembil Sanat 1

Hüsn-i hat sanatında kâğıtlar, ham haliyle kullanılamaz. Önce nişasta, sonra yumurtayla hazırlanan iki farklı âhâr işleminin ard arda yapılması gerekir.

Âhârı kuruyan kâğıtlar, yassı ve pürüzsüz yüzeyleri olan mührelerle iyice bastırılarak mührelenir. Kâğıt yüzeyinin düzleşip parlaması sayesinde mürekkep ve boya kâğıda nüfuz edemez. Böylece harflerin tashihi mümkün olur.

#islamiccalligraphy #islamsanatı #art #arts #instaartist #hattat #islamic_art #artsy #üsküdar #artist #sanat #kültür #medeniyet #hüsnihat #hatsanatı #instaart #instagram #instaartist #instagood #sülüs #nesih #muhakkak #talik #reyhani #tevki #art🎨 #artwork #kağıt #paper


Sumber:
Source

10 comments

  1. “ham olur kadd-i kalem cevrini tahrîr itsem/süst olur pây-i sühan nazini takrîr itsem”

  2. Şayet nasip olursa, kalbin kalemgîrliğinden payımıza büyük bir lütuf düşecek demektir. Zira kalemgîr olan kalp, tashihe izin veren bir kıvama gelebilmiş olacak. Dolayısıyla bu durum, “hata yapmak fırsatının Âdem’e verilmiş olması”yla Âdem’in hatasını telafi etme fırsatını bir arada mümkün kılıyor. Diğer yandan da kalbin yufka gibi yumuşaklığı ve böylece yaralanmalara açık oluşuna da bir çeşit zırh oluşturuyor demektir kalemgîr olması.
    Bir kalbin/kalbimin kalemgîrliğini arzu etmek ne tatlı, ne zarif bir dua olacak artık benim için. 🌱
    Teşekkürler @zembilsanat ! 🖤

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *