Donwload Photo Meal ve tefsir denince akla ilk gelen isim, son devrin büyük âlimlerinden Elmalı…- Zembil Sanat

[ad_1]

Meal ve tefsir denince akla ilk gelen isim, son devrin büyük âlimlerinden Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır… 1878 yılında Antalya’nın Elmalı ilçesinde dünyaya geldi. Dayısıyla birlikte 1895’te İstanbul’a geldi ve Küçük Ayasofya Medresesi’ne yerleşti. Hocası Mahmud Hamdi Efendi’den mezun oldu ve çeşitli devlet görevlerinde çalıştı.

Tahsiline devam ederken Bakkal Ârif Efendi ile Sami Efendi’nin hat derslerine katıldı ve icâzetini aldı. Sülüs, nesih, ta’lik ve icâze yazılarında başarı gösterdi ancak ilme ayırdığı emek ve zaman her daim çok daha fazla olmuştur.

Ömrü boyunca İslâmî ilimlere hizmet eden üstadımız, en meşhur eseri olan “Hak Dini Kur’an Dili” tefsirini vefat etmeden önce tamamlamaya muvaffak oldu. Geniş bir kültüre sahip, maharetli, zeki ve ferasetli bir âlimdi.

Allah rahmet ve mağfiret eylesin.

#elmalılıhamdiyazır #muhammedhamdiyazır #islamiccalligraphy #zembilsanat #islamsanatı #arts #instaartist #hattat #islamic_art #artsy #üsküdar #artist #sanat #kültür #medeniyet #hüsnihat #hatsanatı #instaart #fyp #art🎨 #artwork

[ad_2]
Sumber:
Source