Donwload Photo Üstad İsmail Hakkı Altunbezer, talebesi Süheyl Ünver’e yazıya olan muhabbetinin …- Zembil Sanat

[ad_1]

Üstad İsmail Hakkı Altunbezer, talebesi Süheyl Ünver’e yazıya olan muhabbetinin nasıl başladığını şöyle anlatmıştır:

“Pek küçüktüm, kalem açmaya merakım vardı. Babam yazarken yanından ayrılmazdım. Bana ‘Haydi oğlum, oyna!’ derdi. ‘Yok babacığım, seyrediyorum.’ diye cevap verirdim.

Meğerse insanın içinden gelenler, hayatta üzerine düşülürse olgunlaşıyormuş. Henüz dört beş yaşlarındayken, babamın bana verdiği kurşun kalemle türlü şekiller yapmam, bende yazı yazıyorum hissini uyandırdı. Sonra mektebe başlattılar.

Babacığım benzeterek yazmam için bana önce bir “Rabbi yessir velâ tuassir. Rabbi temmim bilhayır” yazılı bir satır verdi. Belki bir seneden fazla, hatırıma geldikçe bakar, onu yazmaya çalışırdım. Babam da bana sürekli tarifler yapardı. Bu suretle, ilk yazı hocam, babam oldu. Örnekleri yazmakta zorluk çeksem de yazıya karşı tam bir bağlılık hissetmeye başlıyordum.”

#ismailhakkıaltunbezer #islamiccalligraphy #zembilsanat #islamsanatı #arts #instaartist #hattat #islamic_art #artsy #üsküdar #artist #sanat #kültür #medeniyet #hüsnihat #hatsanatı #instaart #sülüs #nesih #muhakkak #talik #fyp #art🎨 #artwork #ottoman #kuran #quran
#خطا ط
#ثلث
#خط العربى

[ad_2]
Sumber:
Source